מפגשי הפורום מהווים מרחב לשיח יוצר מציאות ומוזמנים לקחת בו חלק כל אשת ואיש חינוך אשר מעוניינים בכך.

מפגשי הפורום מתקיימים אחת לכשלושה שבועות ומתפרסמים בעמוד הפייסבוק של הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות, כמו גם בפלטפורמות נוספות ברשת החברתית.

מפגש שני של פורום האטה בחינוך עסק במפגש האישי-מקצועי של משתתפי הפורום עם עולם ההאטה.

 

עמית נויפלד הציג את המונח 'מינימליזם מחשבתי' וחיבר אותו לעולמות החינוך הקונבנציונאלי הבנקאי, המבקש להעביר ולהספיק חומר בעומס ודוחק. אריק מנדלבאום, מנהל ביה"ס משעולים, הקריא מבחר משירי החינוך שלו, המביאים את לב המנגינה והתוכן של האטה בחינוך.

 

שיח בחדרי דיון עסק בשאלות כמו - מה זה חינוך והאטה בשבילי? כשאני מדבר/ת על חינוך והאטה, למה אני מתכוונ/ת? מההם נושאים שלדעתכם הפורום צריך לקדם? והסתיים במדיטציה משותפת שהעביר אריק מנדלבאום.

הלימוד הפנימי

שיריו של אריק מנדלבאום

מצגת מפגש שני

מפגש שני | 21.5.20

מפגש ראשון | 26.4.20

מפגש ראשון של פורום האטה בחינוך עסק בעצם יציאתו לעולם של המושג החדש. במפגש ארחנו את עמית נויפלד, מייסד תנועת ההאטה בישראל, אשר סקר בקצרה את שורשיה ומטרותיה של התנועה.

 

ד"ר נעמה צורן, נציגת גישת רג'יו אמיליה בישראל, הציגה את הקשר בין האטה וגישת רג'יו אמיליה, דרך מבט על מערכת היחסים המצמיחה בין פעוט למבוגר משמעותי.

 

ד"ר אורית פרנפס הציגה את החיבור בין האטה ללמידה מתוך תנועת החיים בה היא מתמחה וד"ר ענת שפירא לביא הציגה את הקשר בין האטה ולמידה בית מדרשית. לאחר הפאנל התקיים שיח פתוח של משתתפי הפורום.

חומרים להורדה:

חומרים להורדה:

האטה ולמידה בית מדרשית

האטה ולמידה

מתנועת החיים

מושג הזמן בגישת רג_יו אמיליה

המפגש הרביעי עסק במעבר מהממד הרעיוני לפרקטיקות האטה בשדה החינוך. המפגש כלל פאנל פרזנטציות קצרות של נשות ואנשי חינוך שפיתחו ומיישמים פרקטיקה של חינוך אטי בבתי החינוך בהם פועלים ולאחר מכן שיח שאלות-תשובות:

 

נאילה אללה חביב - מנהלת גן מדריכה מחוזית לחינוך סביבתי בקדם יסודי מרצה  בנושאי סביבה וקיימות לקדם יסודי. בוגרת תכנית הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות, מפתחת ומובילת יוזמת שותפות ומעורבות דרך ערבסקה.

 

קרן ירושלמי - מורה ורכזת אנגלית בביהס המגינים בחולון. בדרך לתואר שני בניהול יזמות חברתיות בשנת תשפ"א.

מובילה שיעורי תאטרון אנגלית וספרות אנגלית לתלמידי היסודי. מרצה במכללת סמינר הקיבוצים בתחום ההשתלמויות ובמכללת תלפיות מלמדת יצירתיות בכיתה של המאה ה21. בוגרת תכנית הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות, מפתחת ומובילת יוזמת 'למידה מרווחת'.

 

נועה שי - אמנית- ציירת ופסלת. מלמדת אמנות בביהס יסודי, בחט״ב ובמגמת אמנות בתיכון , מדריכה קורסי פיסול למבוגרים, מנחה בהשתלמויות מורים בשיטת הסטודיו הפתוח. 

 

דני יוגב - אבא לשניים. אוהב לדבר. וגם גינון.. מחנך בביה"ס א.ד.ם וסביבה בקיבוץ געש. יזם חינוכי. מנחה מורים וצוותי חינוך בשילוב גישת מונטסורי בחינוך ציבורי. בעל תואר שני במדעי המוח וד"ר בפיזיולוגיה. 

 

צמרת הראל כנות - מרצה חוקרת מעצבת. עובדת במכון הטכנולוגי חולון הפקולטה לעיצוב,סמינר הקיבוצים הפקולטה לחינוך, ובית הספר היסודי בן גוריון גבעתיים. עובדת על התפר בין אדריכלות וחינוך , התמחות: יחסי עיר וילדים.

במפגש שלישי של פורום האטה בחינוך ארחנו את הסופר, הפילוסוף ואיש החינוך דני לסרי. ד"ר ענת שפירא לביא ודני לסרי ערכו שיח ספונטני מול קהל, מתובל בשאלות מהקהל.

 

השיח נשען על טקסטים שונים של דני לסרי ועל תפיסותיו הייחודיות בנוגע להאטה בחינוך דרך חינוך דיאלוגי וחתרני, הנשענות על התפיסה כי האטה זה לא עניין של מהירות, זה עניין של איכות.. זה להיות נוכח בעשייה שלי. זו תנועה פנימית שבאה לידי ביטוי בעולם

מצגת האטה מפגש שלישי

דני לסרי

מפגש רביעי | 27.7.2020

מפגש שלישי | 26.6.20

חומרים להורדה:

חומרים להורדה:

מפגש חמישי

andrik-langfield-0rTCXZM7Xfo-unsplash.jp

המפגש החמישי עסק בתיאור פרטי וכללי של האטה בחינוך.
המפגש הזמין את כולנו "לתאר לעצמינו" חינוך איטי. לתת ביטוי לחשיבה ולתחושות שלנו על האטה בחינוך. איך זה נראה, איך זה מרגיש, איך זה נחווה – כתלמידים, כמורים, כמנהלים, כהורים. חינוך איטי יכול לקבל ביטוי ברמה המערכתית, הבית-ספרית, הכיתתית, וברמת הפרט. 
לאחר שיתוף בלדרי שיח, התכנסה המליאה להקשיב ולהגיב לשני רעיונות, "תמונות עתיד", של חינוך אטי בישראל. עמית נויפלד הציג מודל רדיקלי של קיצור משך שנות הלימודים במהלך שעל פניו יכול להיתפס כהאצה, אבל טומן הזדמנויות להאטה עמוקה.
ד"ר ענת שפירא לביא הציגה מהלך של "החסרת" ציונים ובגרויות ממערכת החינוך ובניית מערכת המושתתת על אמון ואוטונומיה ובדרך זו מאפשרת האטה כוללת ומקום למגוון ולהתפתחות ברמה המקומית.
משתתפי המפגש הוזמנו להמשך דיון במודלים שהצוגו ובמודלים נוספים בקבוצת פייסבוק חדשה שנפתחה גם למטרה זו.

© 2020 Design by Bananas - Illustration & Branding

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube